BIOGĀZES UN BIOMETĀNA RAŽOŠANA
BIOGĀZE
SEP KVALIFIKĀCIJA BIOGĀZES RAŽOŠANĀ
Piedāvājam SEP klientiem visaptverošus un pielāgotus biogāzes un biometāna ražošanas risinājumus no projekta līdz būvniecībai un ekspluatācijai. Mums ir pieredze biogāzes un biometāna staciju projektu realizācijā Baltijas valstīs, ASV un Eiropā.
No koģenerācijas līdz biometāna ieguvei, spējam nodrošināt pasūtītāju ar visu nepieciešamo – tehnoloģijām, inženiertehnisko izpildījumu, dokumentāciju, projekta vadību un būvniecību, lai realizētu funkcionālu staciju, kas radīs papildus ienākumus un atvieglos uzņēmuma ikdienas darbību.
SEP izpildījumā ir ietverts viss tehnoloģiskais izpildījums, no izejvielu sagatavošanas un fermentācijas, digestāta pārstrādes un vērtīga mēslojuma ražošanas, līdz gāzes attīrīšanai un efektīvai pārvēršanai enerģijā.
BIOGĀZES RAŽOŠANA
UNIKĀLA TEHNOLOĢIJA– VIENĪGIE INDUSTRIJĀ!
SEP ir izstrādājis un realizējis pasaulē unikālu biogāzes ražošanas tehnoloģiju mājputnu fermām.Tā, iespējams, ir vienīgā biogāzes stacija pasaulē, kura efektīvi ražo augstas kvalitātes biogāzi un biometānu ar augstu metāna saturu, kura kā izejvielu izmanto tikai un vienīgi tīrus putnu mēslus.
Projekta daudzveidībai nav ierobežojumu – mūsu kompetencē ir pārvērst jebkuru organisko izejvielu biogāzē, biometānā, sašķidrinātajā vai saspiestajā dabasgāze, papildus atgūstot un ražojot pārtikas klases oglekļa dioksīdu (CO2). kā arī sauso un šķidro mēslojumu. Tehnoloģija atļauj 100% organisko atkritumu izmantošanu.
BIOGĀZES STGACIJA
Kas ir EGG ENERGY™?
EGG ENERGY ir SEP projektēta, būvēta un vadīta biogāzes elektrostacija, kas sāka darbību 2015. gadā. EGG ENERGY elektroenerģijai patērē pašsaražotu biogāzi un spēj nodrošināt elektrības pieprasījumu 2 MW un siltuma enerģiju 2.1 MW apmērā.
Biogāze tiek ražota tikai no vistu mēsliem, padarot EGG ENERGY par vienu no unikālākajām koģenerācijas stacijām pasaulē. Tehnoloģijas pamatā ir anaerobās pārstrādes process. Tajā, zema skābekļa apstākļos un baktēriju klātbūtnes ietekmē, izejviela tiek sašķelta. Biogāze rodas kā blakusprodukts.
Jau šobrīd SEP realizē EGG ENERGY biogāzes rūpnīcas modernizāciju. Tiek būvēta papildu hidrolīzes tvertne, divi fermentori ar sūkņu staciju un jauna priekšapstrādes iekārta. Minētie papildinājumi ļaus gadā iegūt līdz 18 000 000m³ biogāzes, bet siltuma ražošana sasniegs 295kWh.
AKTUĀLIE BIOGĀZES PROJEKTI
BIOGĀZES STACIJA
EGG ENERGY MODERNIZĀCIJA
SEP projekta EGG ENERGY paplašināšana” ietvaros, 2024. gadā stacija tika paplašināta, palielinot tās pārstrādes un biogāzes ražošanas kapacitāti par 100%. Pielāgojoties esošajam projektam, tika izbūvēta hidrolīzes tvertne, 2 jaunas fermentācijas tvertnes ar sūkņu staciju, jaudīgāka priekšattīrīšanas stacija un visas saistītās balsta tehnoloģijas un inženiertehniskie tīkli.
Papildus tika izbūvēts 2 km garš biogāzes pazemes pārvads, kas savieno EGG ENEGY ar BOVO GAS – biogāzes attīrīšanas jeb biometāna ražošanas staciju. Jau šobrīd EGG ENERGY un BOVO GAS tandēmā ražo ap 1200 m3 biometāna stundā, kas tiek ievadīts kopējā dabasgāzes tīklā. EGG ENERGY gadā spēj apstrādāt līdz 100 000 tonnām vistu mēslu un tos pārvērst 18 000 000 m3 biogāzes.
BIOMETĀNS
BIOMETĀNs - ZAĻĀ DABAS GĀZE
Biometāns ir attīrīta biogāzes forma, kas atbilst dabasgāzes kvalitātes standartiem, padarot to piemērotu ievadīšanai dabasgāzes tīklā vai izmantošanai kā atjaunojamo kurināmo vai degvielu. Biogāzes attīrīšana līdz biometānam būtiski palielina ražošanas procesa pievienoto vērtību, jo tiek tieši aizstāta enerģijas ražošana no fosilajiem kurināmajiem.
Tehnoloģiskā daudzveidība
Pielāgojoties katra projekta specifikācijai, biogāzes sastāvam un apjomiem, SEP spēj realizēt dažādas biogāzes attīrīšanas tehnoloģijas:
- PSA jeb spiediena maiņas adsorpciju
- Membrānu sistēmas
- Ķīmisko attīrīšanu
Gala produkts
Katra projekta vajadzībām pielāgots gala produkts
- Biometāns ievadīšanai dabasgāzes tīklā
- Bio-CNG jeb saspiests biometāns
- Bio-NG jeb sašķidrināts biometāns
Zaļā CO2 atgūšana
Iespējama tehnoloģiju pielāgošana no biogāzes attīrītā CO2 atgūšanai un sašķidrināšanai. Gala produkts ir pārtikas klases oglekļa dioksīds, kas ir pieprasīta izejviela pārtikas, medicīnas un materiālu ražošanas industrijās.
Šis papildinājums nozīmē tuvu 100% resursu atgūšanu no saražotās biogāzes
E-degviela
Izmantojot iegūto zaļo CO₂ un zaļo ūdeņradi, kas ražots no atjaunojamiem resursiem, SEP klientiem paver iespēju iekļūt strauji augošajā e-degvielas tirgū, paplašinot piedāvājumu ar augsta pieprasījuma, ilgtspējīgiem nākotnes degvielas produktiem, kas veicina rentabilitāti un resursu efektivitāti.
BIOMETĀNS
BOVO GAS - BIOGĀZES ATTĪRĪŠANA LĪDZ BIOMETĀNAM
SEP kvalifikācija un pieredze pierādījusies realizētā biometāna stacijā Latvijā – BOVO GAS, kurā, izmantojot PSA biogāzes attīrīšanas tehnoloģiju, jau šobrīd tiek attīrīti un kopējā gāzes tīklā iespiesti 1200 m3 biometāna stundā.
Stacija ir projektēta, integrējot nākotnes paplašināšanās iespēju, kas ļaus palielināt ražību līdz pat 1800 m3 biometāna stundā jeb 150 GWh gadā.
- Biometāna ražošanas kapacitāte: 1200 m3/h
- Biometāna tīrība: ≥ 97,6%
- Biometāna atgūšana: ≥ 99,7%
- Elektrības patēriņš (bez kompresora) : 0,239 kWh/m3
- Siltuma atgūšana: 0,11 kWh/m3
BIOGĀZES RAŽOŠANA
Lauksaimniecības MĒSLOJUMS KĀ PROCESA BLAKUSPRODUKTS
Biogāzes ražošanas procesā izmantotās izejvielas, kas ir bagātas ar augsnei svarīgiem mikro un makro elementiem, iespējams pārstrādāt augstvērtīgos lauksaimniecības mēslojumu produktos. SEP realizēs visu nepieciešamo tehnoloģisko risinājumu produkcijas ražošanai, kas būs integrēts kopējā biogāzes stacijas kompleksā.
Ieguvumi
- Augstvērtīgs zaļais mēslojums
- Noslēgts ražošanas cikls
- Ekoloģiskā ilgtspēja
- Izejvielu 100% izmantošana
Sausais granulētais mēslojums
Ar separācijas un granulēšanas tehnoloģiju iespējams pārvērst digestāta organisko daļu kvalitatīvā sausajā mēslojumā. Tas ir bagāts ar augsnei ļoti svarīgajiem mikro un makro elementiem – fosfors, kāliju, slāpekli, magniju, uc.
Šķidrais mēslojums no vistu mēsliem
Vistu mēslu sastāvs pēc biogāzes iegūšanas procesa iegūst ļoti labvēlīgu ķīmiskā sastāva attiecību (N:P:K – 1.1:0.8:0.5) augsnes bagātināšanai.
BIOGĀZES UN BIOMETĀNA TEHNOLOĢIJAS
GARANTĒTS REZULTĀTS
SEP biogāzes projektu vadītāju un inženieru komanda nodrošinās pilnīgu projekta realizāciju noteiktajos termiņos. Projekta izstrādē nodrošinām aprēķinus un analīzi, lai izveidotu katram klientam piemērotāko stacijas koncepciju un biznesa modeli. Veicam laboratorijas testus izejvielām un pielāgojam katru tehnoloģisko aspektu tieši Jūsu vēlmēm un specifikācijai. Sākot ar koncepcijas izstrādi un beidzot ar automatizāciju un stacijas darbības uzsākšanu – SEP nodrošinās pilnīgu atbalstu, lai Jūsu bizness kļūtu zaļāks, ilgtspējīgāks un ienesīgāks.a
BIOGĀZE UN BIOMETĀNS
STACIJAS IZVEIDE KOPĀ AR SEP
Priekšizpēte
- Procesa masas bilance – no izejvielas līdz produktiem.
- Potenciālo problēmu. identificēšana.
- Biznesa modelis.
Koncepcijas izstrāde
Koncepcijas izstrāde
- Funkcionalitātes definēšana
- Koncepta inženierija
- Investīciju un darbības izmaksu aprēķins
- Kontakts ar varas iestādēm
Projektēšana
- Tehnoloģiju izvēle
- Stacijas projekta izstrāde pilnā apmērā
- Projekta saskaņošana ar pasūtītāju un varas iestādēm
Būvniecība
- Autoruzraudzība
- Saistības ar apakšuzņēmējiem
- Būvniecības procesa vadība un būvuzraudzība
- Objekta nodošana ekspluatācijā
Darbības uzsākšana
Darbības uzsākšana
- Stacijas sistēmu automatizācija
- Darbības procesa uzsākšana
SADARBĪBAS PARTNERI BIOGĀZES RAŽOŠANĀ
Atrodi atbildes uz saviem jautājumiem
Biežāk uzdotie jautājumi
Kādi ir galvenie soļi biogāzes stacijas projektēšanas procesā?
Biogāzes stacijas projektēšanas process ietver sākotnējo izpēti, kurā tiek novērtēti izejvielu pieejamība un nepieciešamā jauda. Pēc tam tiek izstrādāts detalizēts tehniskais projekts, kurā ietverti fermentācijas tvertnes, gāzes uzglabāšanas iekārtas, attīrīšanas sistēmas un inženierkomunikācijas. Visbeidzot tiek izstrādāts būvniecības plāns un izvēlēti nepieciešamie materiāli.
Kādi ir galvenie riski, investējot biogāzes un biometāna projektos?
Galvenie riski ir saistīti ar tehnoloģiju ieviešanu, izejvielu piegādes ķēdēm un tirgus cenu svārstībām. Tomēr ar rūpīgu plānošanu un pieredzējušu tehnisko partneru piesaisti šos riskus var ievērojami samazināt. Arī valsts regulējumu izmaiņas var ietekmēt rentabilitāti.
Kādi būvniecības izaicinājumi var rasties biogāzes staciju attīstībā?
Būvniecības laikā var rasties izaicinājumi saistībā ar sarežģītām inženiertehniskajām prasībām, piemēram, fermentācijas tvertnēm, kas prasa izturību pret koroziju un augstspiediena gāzēm. Tāpat infrastruktūra, piemēram, biogāzes cauruļvadi un elektropārvades līnijas, ir jāsaskaņo ar vietējiem regulējumiem un videi draudzīgiem risinājumiem.
Kādas ir galvenās biogāzes ražošanas investīciju priekšrocības?
Investīcijas biogāzes ražošanā piedāvā stabilu atdevi, pateicoties pastāvīgajam pieprasījumam pēc atjaunojamās enerģijas. Turklāt biogāzes ražošana veicina ilgtspējīgu uzņēmējdarbību un samazina atkritumu apstrādes izmaksas. Ir pieejami arī valsts atbalsta mehānismi un subsīdijas atjaunojamās enerģijas projektiem.
Kādi ir būtiskākie faktori, izvēloties tehnoloģijas biogāzes ražošanai?
Izvēloties tehnoloģijas, jāņem vērā izejvielu sastāvs, stacijas jauda, enerģijas efektivitāte un nepieciešamā attīrīšanas pakāpe biometāna ražošanai. Izšķiroši ir arī izmaksu un uzturēšanas faktori, kā arī sistēmas ilgtspējība un tās ietekme uz vidi.
Cik ilgs laiks parasti nepieciešams biogāzes stacijas būvniecībai?
Laiks atkarīgs no projekta mēroga un sarežģītības, bet parasti biogāzes stacijas būvniecība ilgst no 12 līdz 24 mēnešiem. Tas ietver projektēšanu, būvniecības sagatavošanu, faktisko būvniecību, tehnoloģisko sistēmu uzstādīšanu un testēšanu.
Kādas inženiertehniskās sistēmas ir būtiskas biogāzes ražošanas procesam?
Galvenās inženiertehniskās sistēmas ir fermentācijas tvertnes, gāzes uzglabāšanas tvertnes, biogāzes attīrīšanas sistēmas, sūkņu un cauruļvadu tīkli, kā arī elektrosistēmas, kas nodrošina saražotās enerģijas piegādi. Ne mazāk svarīga ir drošības sistēma, kas novērš gāzes noplūdes un nodrošina stacijas uzticamību.
Kādi ir potenciālie ieņēmumu avoti no biogāzes ražošanas?
Ieņēmumu avoti ietver enerģijas pārdošanu (elektrība, siltums vai biometāns), blakusproduktu (piemēram, granulētā mēslojuma) pārdošanu, kā arī iespējamos ieņēmumus no emisiju kvotu tirdzniecības. Papildus var rasties iespēja saņemt subsīdijas un citus atbalsta mehānismus no valsts.